20 Mayıs 2013 Pazartesi

BİR SİGARA BIRAKMA HİKAYESİ


4-5 yıl sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemleri araştırdım, hiçbirini benimseyemedim ya da danıştığım kuzenimin eşi (doktor) önermedi, kafamda bitirmeden hiçbir madde ve ilacın faydası olmayacağını hepsinin de
yan etkileri olduğunu
veya
para tuzağı olduğunu söyledi.
Sigara içmeyi hem çok seviyor ama bırakmam gerektiğini de biliyordum. 15 yaşımdan beri mitral kapak yetmezliği rahatsızlığım vardı. Henüz çok sıkıntı çekmiyordum belki ama sıkıntıların yaklaştığının farkındaydım.
Gece öksürüklerim hafiften başlamıştı.
Sabah yataktan kalktığımda ilk öne sigaramı yakar sonra banyoya giderdim.
İşe gitmek için hazırlanırken içmeye devam ederdim.
Hafta sonları ise sabah eğer bir programım yoksa yatakta keyif yapmayı çok sevdiğim için yataktan uzun süre ki bu 2-3 saati bulurdu bazen ve bu sürede hiç sigara içmezdim. Bunu keşfetmem uzun zaman aldı. Ama keşfedince nihayi sona geldim ve bir Cumartesi günü akşam yatarken son sigaramı içtim başka paket de almadım özellikle.
Pazar günü sabah saat sekize doğru uyandım yatak keyfim saat onbire kadar sürdü. Evdekilere hiçbir şeyden bahsetmedim. Hiç kimseyle bu konuyu konuşmak istemedim. Başarılı olup olmayacağımı da bilmiyordum.
Sigarayı düşünmemeye çalıştım. Zorlanıyordum.
Ellerim sürekli bir şeyler arıyordu.
İşteki masamda klavyemin sağında sigara paketim sol tarafında kül tablam olurdu. Evde televizyonun karşısına geçer koltuğumun sağında paket solunda kül tablası.
Sağ elim bilinçsizce sürekli sağ tarafa yönleniyor bir şeyler arıyor ama ne aradığına bilmeden dolanıyor. Ben ne arıyorum diye düşünürken bilinçsizce sigara paketini arıyordum.
Bazen de sol elimde bir şey varmış da onu bir yere koymam gerekiyormuş gibi dolanıyor bu kez de küllük aradığımı fark ediyordum. Bu o kadar sık oluyordu ki. Olmaz mı hiç, iki paket sigara bitiyor üçüncü pakete başlıyordum.
Ben sigara içerken elimden hiç bırakmadan sigaram bitene kadar elimde tutardım. Çünkü küllüğe bıraktığımda çok unutkan olduğum için yanan sigaramı unutur bir süre sonra tekrar yeni bir tane yakardım. Külünü silkeleyeceğim zaman bakardım küllükte zaten yanan sigaram var. Bu yüzden sürekli ellerim bir şeyler arıyordu.
Buna bir çözüm bulmam ve bu kez sigarayı kesin bırakmam gerekiyordu.
Daha önceleri ilk bıraktığımda iki yıl ikincisinde de atı ay dayanmıştım. Ama her iki bırakışımda hiç zorlanmamıştım. Bu kez hiç de kolay görünmüyordu. Artık çok fazla sıklıkla sigara içiyordum.
Hep söylerler ya çekirdek insanı oyalar diye işte sigaraya başlamak gibi hayatımda yaptığım hatalardan birine ikincisini de böyle yaptım.
Çekirdek.
Akşam yemeğinden sonra yapılacak işlerimi yaptıktan sonra televizyonun karşısına geçince yatana kadar 2-3 kase ay çekirdeği yiyordum.
Elimden bırakamıyordum. O da ben de bağımlılık yaptı yani sizin anlayacağınız.
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi bir şeymiş meğer, bunu biraz acı öğrendim. Bunu da daha sonra yazarım.
Uzun süre markete gittiğimde sigaraların olduğu dolapların tarafına bakamadım.
“Ver şurdan uzun samsun” diyesim var diye.
En sonunda sigarayı bittttiiiii
Sigara içmeyi çok seviyordum, bırakmayı da çok istiyorum.
Hala canım çekiyor bazen. Hani devam etmeyeceğini bilsem bir iki fırt çekmek istiyorum. Ama yine dipsiz bir kuyuya düşmek istemiyorum.
Artık hepsi geçti. Umarım kendimi kandırmıyorumdur, geçmiştir.
Tam 5 yıl bitti.

Yeni Yazılar E-Mail Adresinize Gelsin!

5 yorum:

 1. yazıyı okurken yeni olduğunu düşündüm bu olayın ama 5 yıl olmuş.bravo.darısı başıma diyeyim.geçen yıl ilaçla denedim 1.5 ay içmedim ama ilaç kafa derimde iltihaplanma ve bir çok yan etki yaptı ama en çok depresyona neden oldu doktorum geri başla dedi.kafayı yiyecektim.kendime çok kızıyorum sigara konusunda bu kadar zayıf olduğum için ama bırakmakta bir o kadar zor geliyor.bu yazı bana ilham oldu.denersem bende kimseyle paylaşmayacağım zira geçen seferinde herkese söylemiştim sonra çok fazla baskı yaratıyor insanda.dilerim bende dahil tüm tiryakiler tez zamanda bırakırız.teşekkürler paylaştığınız için.sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlaçla bırakmak kesin çözüm ama beyindeki bizim dimağımızı oluşturan gri noktacıkların geri dönülmez bir biçimde yok ediyor. Sigaradan tiksintiyle, iğrenerek kurtulmak belki çok güzel ama yan etkisi çok kötü. Aynı ilaçtan mı bahsediyoruz bilmiyorum ama ilaçla asla derim doktor tavsiyesidir. Herkesle paylaşmak çok baskı kuruyor insanda ve tabi başarısızlık oranı da yükseliyor. Tüm içenlerin bırakması dileğiyle.

   Sil
 2. Geçmiştir inşallah ve dönmezsin sigarasız nice sağlıklı yıllar dilerim
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah dönmem, iyi dilekleriniz için teşekkürle.

   Sil
 3. bı kavanoza yarıya kadar su koyun ıcınede sıgaralarınınzın ızmarıtlerını ...ertesı gun o kavanozun yanına yaklasmayı deneyın..

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...